Grodzisko Owidz pod Starogardem Gdańskim – powrót do korzeni.
  • 12 czerwca 2017 22:01
  • 5

Dlaczego w polskiej szkole uczniowie wiedzą więcej o Zeusie i Posejdonie, niż o Perunie, Strzybogu czy Świętowicie? Dlaczego młode pokolenie słyszy w szkole wyłącznie o mitach greckich i rzymskich, ale niczego o starej wierze naszych przodków? Trudno odpowiedzieć sensownie na te pytania. Skoro jednak rzeczywistość jest taka, jaka jest to tym cenniejsze są takie miejsca jak Słowiański Gród w Wólce Bieleckiej na Lubelszczyźnie http://enjoye.pl/places/slowianski-grod-wolce-bieleckiej-gmina-milejow-slowianska-dusza/ czy Grodzisko Owidz nieopodal Starogardu Gdańskiego, który ostatnio mieliśmy przyjemność odwiedzić.

Grodzisko Owidz, przyznać trzeba, robi wrażenie. Na cały kompleks składają się (poczynając od wejścia): przyzwoitych rozmiarów amfiteatr, spora gospoda z miejscami noclegowymi, rozległe błonia z zejściem na rzekę Wierzycę, plac zabaw i wreszcie otoczone ostrokołem wzgórze grodowe z imponującym grodem oraz rozległym majdanem.

W środku grodu stoi kilka chat stojących półkoliście wokół drewnianego „chodnika”. Zapewne tam właśnie już niedługo znajdzie się większość eksponatów z tworzonego właśnie Muzeum Mitologii Słowiańskiej http://muzeumslowianskie.pl/. To fantastyczna inicjatywa, tworzona przez energicznych zapaleńców, która ma na celu edukowanie o naszych dawnych wierzeniach.

Grodzisko Owidz żyje, nie tylko tworzonym tam muzeum, ale przede wszystkim dziejącymi się tam wydarzeniami. My mieliśmy okazję wziąć udział w Święcie Stado, które po reaktywacji po sześciu setkach lat przerwy zostało zorganizowane w Grodzisku po raz drugi. Przez kilka dni odbywały się tam obrzędy, koncerty i pokazy w których uczestniczyło kilka setek rodzimowierców, rodzimokulturowców i wszelkiej maści słowianofilów. Z pewnością będziemy tam za rok.

Grodzisko Owidz to inicjatywa fantastyczna, a przy tym stworzona ewidentnie ogromnym nakładem sił, środków i pomyślunku. Warto tam pojechać i wtopić się w świat naszych przodków, dawnych wierzeń, obyczajów, codziennego życia. Na prawdę warto.

Komentarze: 5

5 comments on Grodzisko Owidz pod Starogardem Gdańskim – powrót do korzeni.

  1. Rzeczywiście, w szkołach kładą nacisk na mitologię grecką i rzymską a o naszych korzeniach wiemy niewiele… W Grodzisku Owidz byłam po sąsiedzku, ponieważ jestem ze Starogardu. Jest to nowa inicjatywa i świetnie się rozwija! Pamiętam jeszcze, gdy kilka lat temu grodziska nie było a jedynie górka z widokiem na pętlę Wierzycy 🙂 Pozdrawiam

  2. Jak ja lubię takie miejsca 🙂 Tam jeszcze mnie nie było trzeba to nadrobić 🙂 Ciekawy blog 👍🏻 Będę wpadał częściej 🙂