Barcelona – miasto idealne?
  • 6 października 2016 12:28
  • 4

Barcelona – miasto, które albo oszołomi albo każe się w sobie zakochać. Zdecydowanie za mało tu miejsca, żeby opisać wszystko co można robić i obejrzeć w Barcelonie, ale postanowiliśmy wybrać to, co najważniejsze. Mała uwaga na początek – koniecznie zainwestować w dwu (lub trzy) dniowy bilet na autobus hop-on/hop-off. Łatwo i w miarę szybko objedziecie najważniejsze miejsca w mieście dogodnie wysiadając na dogodnych dla siebie przystankach. Poza tym radzimy poruszać się metrem, a w metrze uważać na kieszonkowców – prawdziwa plaga.

Zacząć poznawanie Barcelony należy na Placa Catalunya – to centralny plac w mieście od którego zaczyna bieg najsłynniejszy deptak na świecie – La Rambla. Rambla to właściwie niezasypiający festiwal – wokół najróżniejsze restauracje, sklepy z różnościami, żywe figury, osobnicy strzelający kolorowymi samolocikami i niezliczone hordy turystów. Jak ktoś chce Ramblę pooglądać to radzimy przyjść rano, bo wieczorem się nie da.

Spacerując od Catalunyi Ramblą w stronę morza odbijamy po chwili w lewo i lądujemy w środku Barri Gotic. To średniowieczna starówka Barcelony – wąskie, urokliwe i tajemnicze uliczki, gotyckie budynki i świątynie i pełno najróżniejszych knajpek, sklepików, zakładzików, składzików. Snując się po Barri Gotic dobrze jest zawędrować na Placa Reial. Jest tam nieco (tylko nieco) spokojniej niż na Rambli i można usiąść i naprawdę dobrze zjeść w dowolnej restauracji okupujących cały plac wokoło. Następnie trzeba wrócić do Rambli, dojść do mariny i odsapnąć od zgiełku. A potem zastanowić się nad kolejnymi punktami swoich odwiedzin.

Oto nasz wybór barcelońskich „must to see”:

1) Park Guell – piękny park zaprojektowany przez najsłynniejszego hiszpańskiego architekta Antonio Gaudiego. W ogóle w Barcelonie dobrze jest pooglądać jego projekty (łącznie z fantastycznie zaprojektowaną bramą wjazdową do jednego z domów w mieście). Jest romantycznie, tajemniczo, zaskakująco i… czasem ciężko do niego wejść. Radzimy zjawić się przed południem lub mocno po południu, gdy jeszcze nie ma dzikich hord niemieckich seniorów lub żyjących w swoim świecie Japończyków.

dsc00802

2) Wzgórze Montjuic – na szczycie zbudowana została twierdza, do której wjechać można kolejką linową. Widok ze szczytu na port i morze jest fantastyczny. Sama twierdza nie robi jakiegoś przesadnego wrażenia.

dsc00817dsc00717

2) u stóp wzgórza ulokowała się Fundacja Miro, gdzie zgromadzono ogromny zbiór prac Joana Miro – dla miłośników sztuki nowoczesnej urwanie łba, dla kontestatorów przyjemna okazja aby polubić choć jej małą część.

dsc00712

3) Poble Espanyol, czyli Hiszpańskie Miasteczko. Rodzaj „żywego skansenu”, gdzie można pospacerować po wąskich uliczkach zabudowanych budynkami ze wszystkich części Hiszpanii. W budynkach mieszczą się sklepiki z różnościami (drogimi jakby były wyszywane złotą nicią), jest też galeria malarstwa (sporo Picassa) i zakład (mała hutka) szklarzy.

dsc00700

4) lądując na Plaça d’Espanya można rzucić okiem na Plaça de toros de les Arenes, czyli dawną arenę byków obecnie działającą jako centrum handlowe, ale przede wszystkim należy skierować się w stronę Museu Nacional d’Art de Catalunya (można zwiedzić). Dojdziemy wówczas do Font Magica, pięknej Magicznej Fontanny z wieczornymi spektaklami wodno-muzycznymi.

dsc00680 dsc00674
5) oceanarium – jeżeli ktoś był w oceanarium w Walencji, to nie polecamy – barcelońskie się nie umywa, ale jeżeli ktoś nie był, to można sobie pochodzić.

dsc00772 dsc00765

6) dla fanów – Camp Nou, stadion FC Barcelona. Z zewnątrz prawie nie robi wrażenia 😉

dsc00663 dsc00665

To tylko mały wycinek atrakcji. Każdy niech odkrywa i zakochuje się w Barcelonie po swojemu 🙂

Komentarze: 4

4 comments on Barcelona – miasto idealne?

  1. Zdecydowanie zgadzam się z Waszą listę must see, ale tak jak napisaliście. To wciąż mało! Barcelona ma tyle do zaoferowania, że można się w niej zatracić

    • Pełna zgoda ! W Barcelonie byliśmy parę razy na krótszych i dłuższych pobytach i nadal dopiero „liznęliśmy” to miasto. Moglibyśmy nawet tam zamieszkać ?

  2. Katalonia, ach Katalonia… Barceloona – jednoz najważniejszych miejsc na świecie. Cudowne miejsca, wspaniali ludzie, zabytki, miejscowe wino. Słowem – raj!