Rozliczenie podatku w Niemczech – jak wygląda?

0
1495

Niemcy to kraj, do którego coraz częściej i chętniej wyjeżdża dość duża grupa Polaków. Dlaczego tak się dzieje? Kuszą nas wyższe zarobki, lepsze warunki życia. Często jednak nie przeprowadzamy się całkowicie do Niemiec, lecz jedziemy wykonać tam pewne prace sezonowe, a rodzinę zostawiamy w Polsce. Jednakże zawsze w przypadku pracy zagranicą pojawiają się pewne problemy…

Rozliczenie podatku – jak to zrobić i gdzie?

Oczywiście standardowe problemy to nowy język, mieszkanie, pobyt z dala od rodziny itp. Jednak to wszystko z czasem mija. Natomiast problem, który pojawia się dopiero po upływie jakiegoś czasu i jest nieraz całkiem skomplikowany to rozliczenie podatku.

Warto się interesować kwestią rozliczenia podatku?

Oczywiście, że tak! Przede wszystkim nierozliczenie go jeśli powinniśmy, bez względu na to w którym kraju, grozi dość poważnymi konsekwencjami. Zaś w drugą stronę – prawidłowe rozliczenie i postaranie się o przeróżne ulgi zaowocuje zawsze zwrotem podatku, który będzie miłym zastrzykiem gotówki.

Gdzie się rozliczyć?

Zawsze dość wiele problemów sprawia rozstrzygnięcie, w którym kraju należy się rozliczyć. Generalnie zatem rozliczenie podatku w Polsce obowiązuje nas, jeśli tu jest nasz ośrodek społeczny lub gospodarczy – rodzina, klub, w którym jesteśmy prezesem, samorząd, firma itp. albo jeśli pracujemy w Niemczech mniej niż 183 dni. Rozliczenie podatku w Niemczech obowiązuje nas, jeśli dostajemy miesięcznie więcej niż 410 euro- posiadając kilku pracodawców w tym samym czasie, dostając świadczenia socjalne, wynajmując coś komuś, dzierżawiąc itd.

Obowiązek podatkowy ograniczony i nieograniczony

Bez względu, czy efektem naszego pobytu zagranicą jest firma w Niemczech czy też po prostu wyjechaliśmy tam na trochę do dorywczej pracy, warto mniej więcej orientować się, czym jest podatek ograniczony i nieograniczony. Generalnie warto zapamiętać fakt, że nieograniczony jest zawsze bardziej opłacalny, gdyż wówczas możemy odliczyć od podatku wiele ulg.

Podatek nieograniczony – jak go posiadać?

W jaki zatem sposób można uzyskać podatek nieograniczony? Przede wszystkim warto wiedzieć, że od razu przysługuje on już niektórym pracownikom. Jakie trzeba spełnić warunki? Przede wszystkim 90% dochodów powinno pochodzić z Niemiec, ilość przepracowanych dni na terenie Niemiec powinna wynosić minimum 183 dni a ponadto dochody z innych krajów nie mogą przekroczyć określonej kwoty, która jest inna w każdym roku podatkowym. Warto jednak wiedzieć, że nawet jeśli nie spełniamy tych trzech warunków, to można ubiegać się o podatek nieograniczony poprzez złożenie stosownego podania do odpowiedniego urzędu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here