Każdy, kto chce w Polsce prowadzić działalność gospodarczą zastanawia się pewnie, jaką specjalizację wybrać. Teoretycznie nie jest to trudne! Chyba każdy wie, że najlepsza branża to ta, która jest jednocześnie najbardziej niszowa. W praktyce oznacza to jednak konieczność szukania rozwiązań, które w dość rozbudowanej i prężnie działającej gospodarce mogą być pewnym wyzwaniem.
A może by tak… gastronomia?
Faktem jest, że w Polsce sklepów gastronomicznych jest całe mnóstwo. Pojawiają się one zarówno w Internecie, jak i w formie stacjonarnej. Mimo to, coraz więcej sklepów wchodzi w coraz to bardziej niszowe warianty branży gastronomicznej. Jednym z nich jest kuchnia francuska, która – mimo obecności np. francuskich sieci handlowych – wciąż jest mało znana nad Wisłą. Dlatego każdy, gastronomiczny sklep francuski jest w Polsce na miarę złota. Kwestią otwartą pozostaje pytanie, czy biznes taki ma szanse się utrzymać.
Żywność francuska, czyli… co?
W Polsce francuskie jedzenie traktuje się dość mało poważnie. Większość osób uważa, że Francja to jedynie żaby, ślimaki, bagietki i mnóstwo całkiem smacznego wina. Problem w tym, że takie określenie jest małostkowe, żeby nie powiedzieć – odrażające. W praktyce kuchnia francuska jest bardzo rozbudowana, a dostęp do zróżnicowanych artykułów spożywczych sprawia, że francuskie menu jest dużo bardziej zróżnicowane niż menu polskie. Sklep francuski może to zmienić. Naturalnie nie tylko poprzez sprzedaż dań gotowych, ale również dzięki dystrybucji składników tychże dań.
Najlepszym przykładem będzie: https://gourmetbycafedelaposte.pl/ gdzie można kupić prawdziwe i oryginalne produkty francuskie. Wszystko bezpośrednio z francuskiego rynku.
Jak stworzyć taki sklep?
Działalność prowadzona przez typowy, gastronomiczny sklep francuski niczym nie różni się od działalności każdego innego podmiotu gospodarczego. Różnica polega głównie na sposobie organizacji dostaw i na doborze właściwych dań. Można bowiem wyspecjalizować się w sprzedaży np. smacznych, francuskich przekąsek, a można też próbować „ogarnąć” całą, francuską kuchnię. Na marginesie warto podkreślić, że ten drugi krok jest znacznie rozsądniejszy i skuteczniejszy od strony marketingowej.
Bądź co bądź, ludzie nadal chcą mieć możliwość wyboru pomiędzy daniami serwowanymi w porze porannej i wieczorowej. Warto też zwrócić uwagę na wspomnianą wcześniej kwestię dostaw i maksymalnego ograniczenia cen na polskim rynku. Nie da się bowiem zaprzeczyć, że koszt zakupu oryginalnego, francuskiego jedzenia to wciąż wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych za pojedyncze, proste danie.
Podsumowanie
Spożywczy sklep francuski to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą poszukać niszy w branży gastronomicznej. Trudno jednak dokładnie prognozować, czy taki krok będzie faktycznie opłacalny.