Śruby

Planujesz remont i nie wiesz, jakie elementy złączne kupić? Bez wątpienia przydatne okażą się różnego typu śruby. Asortyment, który je obejmuje, jest jednak na tyle duży, że… o wybór konkretnych produktów najlepiej zapytać fachowców.

Jaką odpowiedź z reguły można od nich usłyszeć? Otóż jest kilka możliwości. Wszystko sprowadza się bowiem do różnych norm śrub, a także ich konwersji. Czytaj dalej i zapoznaj się ze szczegółami.

Czym jest tzw. konwersja norm?

Są specjaliści, którzy w opisanej powyżej sytuacji podają klientowi pełną nazwę elementu złącznego, zaznaczając, że trzeba kupić na przykład „śrubę z łbem sześciokątnym z gwintem na części długości trzpienia”. Inni zarządzą konieczność odnalezienia śruby „ISO 4014”, kolejni zalecą szukanie „PN 82101”, a jeszcze inni „DIN 931”.

A teraz najciekawsze… Wszystkie te powyższe zapisy oznaczają dokładnie taki sam produkt. Jedna śruba może bowiem spełniać wiele różnych norm. To, co zostało tu opisane, to nic innego jak konwersja norm w praktyce. Innymi słowy: jeśli nie da się znaleźć konkretnego produktu po jednym z oznaczeń, to warto zajrzeć do tabeli konwersji – zawsze jest szansa na to, że do danej śruby będą przypisane inne hasła. To nie tylko gwarancja jakości takich rzeczy, ale i duże ułatwienie przy przeczesywaniu całego asortymentu w poszukiwaniu tego jednego, konkretnego przedmiotu.

Przeczytaj także: https://www.budowac24.pl/gdzie-stosuje-sie-sruby-nierdzewne/

Normy  ISO / DIN / PN – co oznaczają?

Powyższe oznaczenia składają się z części opisanej literami oraz tej, którą określa ciąg cyfr. W tym przypadku skupmy się jednak na ISO, DIN oraz PN. Co konkretnie krytej się za tymi skrótami?

ISO oznacza normę, którą ustanowiła Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. DIN odnosi się do normy opracowanej przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Ich polskim odpowiednikiem jest PN – norma, którą stosuje Polski Komitet Normalizacyjny.

I na koniec jeszcze jedna kwestia… Wspomniane normy dotyczą wielu elementów złącznych, nie tyko omawianych tu śrub. Tam samo można je odnieść na przykład do podkładek, nakrętek, kołków czy zawleczek.

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty – śruby od Stalmut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here