Chrzest Święty

Chrzest to jeden z najważniejszych sakramentów w kościele katolickim, wśród tych, w którymi mamy do czynienia w całym naszym życiu. To on decyduje o tym, czy należymy do wspólnoty, czy nie. Jest to pierwszy sakrament i wiąże się z wieloma emocjami ze strony rodziców. Zazwyczaj przygotowuje się do niego dziecko bardzo małe, które jeszcze nie mówi i nie chodzi. Cała organizacja spada więc na rodziców. Ponadto, w przeciwieństwie do I Komunii Świętej czy bierzmowania, Chrzest Święty to indywidualny sakrament. O czym należy pamiętać podczas przygotowań do tego ważnego dnia?

Niezbędne przygotowania – o czym nie możemy zapomnieć?

Jednym z najważniejszych elementów Chrztu jest wybranie odpowiednich rodziców chrzestnych dla naszego dziecka. Zazwyczaj, zwłaszcza przy pierwszym dziecku, są to członkowie najbliższej rodziny. Wybiera się ich spośród wujków i ciotek nowonarodzonego dziecka. Jednak nie tylko to jest ważne. Priorytetem dla kościoła jest fakt, by chrzestnymi zostali katolicy, a więc osoby wierzące w Boga.

Zanim zajmiemy się organizacją przyjęcia, ważnym krokiem jest odwiedzenie kancelarii parafialnej. W tym miejscu powinniśmy złożyć akt urodzenia dziecka, akt ślubu rodziców, a także zaświadczenia z parafii rodziców chrzestnych. Ponadto to właśnie w kancelarii ustalamy datę oraz godzinę chrztu. Wizyta w kancelarii powinna odbyć się najpóźniej miesiąc przed zaplanowaną uroczystością. Bywa również, a to zależy od konkretnej parafii, że organizowane są specjalne nauki dla rodziców oraz rodziców chrzestnych przed przyjęciem przez dziecko sakramentu.

Zaproszenia na uroczystość przyjęcia Chrztu Świętego to kolejny element, o którym nie powinniśmy zapomnieć. Ich ilość zależy od tego, ile osób planujemy zaprosić. Wszystko to jest kwestią wzajemnych ustaleń pomiędzy małżonkami i, ewentualnie, pomiędzy najbliższą rodziną. Zazwyczaj z zaproszeniem an ceremonię wiąże się również zaproszenie na przyjęcie z okazji chrztu. Może być ono zorganizowane w zaciszu własnego domu, jak i w restauracji.

Ubranka na chrzest dla dzieci to kolejny ważny temat. Z pewnością każda mama chce, by dziecko w tak ważnym dniu prezentowało się jak najlepiej. Wszystkie oczy bowiem będą skierowane właśnie na nie. Ubranka do chrztu można z łatwością zakupić w Internecie, w sklepie stacjonarnym, jednak są również opcje z wypożyczaniem, co znacznie obniży koszty.

Przyjęcie – czy jest konieczne?

Wiele osób organizujących chrzest zastanawia się, czy przyjęcie z tej okazji jest koniecznością. Odpowiedź zależna jest jednak od tego, co sądzą sami rodzice. Jeśli finanse pozwalają i jest możliwość urządzenia przyjęcia, warto się poświęcić, by spotkać się z rodziną. Wiadomym jest jednak, że sporo osób rezygnuje z tego typu spotkań z wielu powodów i nie chodzi tutaj tylko o finanse, a np. o złe stosunki rodzinne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here