Jaki materiał do obicia mebli wybrać

Istnieje wiele materiałów obiciowych, które mogą zostać zastosowane w domu, jak również w biurze czy innym miejscu publicznym, w którym pojawiają się meble tapicerowane. Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że najważniejszy jest ich kolor i wzór, jednak w praktyce okazuje się, że nie bez znaczenia jest także rodzaj samego materiału. Poznajmy zatem kilka najbardziej popularnych.

Jakie cechy powinien mieć dobry materiał obiciowy?

Materiały tapicerskie mogą charakteryzować się wieloma różnymi cechami. Powstają na bazie różnorodnych splotów i wykończeń, mogą także mieć wiele odbiegających od siebie właściwości, które determinują, gdzie najlepiej je wykorzystywać. Wszystkie jednak powinny przede wszystkim być odporne na ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne, co zapewnia im długotrwały, ładny wygląd. Warto o tym pamiętać, ponieważ obicia mebli są stale narażone na intensywne użytkowanie i zniszczenia, w tym na przetarcia.

Warto zadbać także o łatwość czyszczenia mebli, wybierając taką tkaninę, której wystarczy odkurzanie lub przetarcie wilgotną ściereczką, aby powróciła do pierwotnego blasku. To rozwiązanie gwarantuje, że obicie zawsze będzie tak samo świeże i nie czeka nas szybka jego zmiana, co w przypadku kanapy lub fotela jest dość uciążliwe.

Dobry materiał obiciowy powinien także odpowiednio odzwierciedlać charakter samego pomieszczenia, dodając mu takiego klimatu, jakiego oczekujemy. Odpowiedni efekt można uzyskać, dobierając kolor, splot, a także fakturę tkaniny. Popatrzmy na cztery przykłady chętnie wybieranych rodzajów tkanin.

Plecionka

To klasyczny materiał obiciowy, który charakteryzuje się specyficznym, wyraziście widocznym splotem, przypominającym tkaniny płócienne. Splot jest płaski, z wyraźnie wyczuwalną teksturą. Prezentuje się bardzo elegancko i ciekawie, a dodatkowo pozostawia oprócz wrażeń optycznych także dotykowe. Plecionkę można stosować przy tym zarówno na obicia, jak i elementy dekoracyjne, takie jak poduszki.

Minusem tego rodzaju materiału może być trudność w utrzymaniu czystości.

Szanil

To kolejny materiał o wyraziście widocznym, mocnym splocie – lnianym lub gazejskim. Cechuje się bardzo wysoką odpornością na zniszczenia i sporą grubością. Dzięki tym cechom doskonale nadaje się do stosowania w miejscach, w których jest duże prawdopodobieństwo wystąpienia uszkodzeń, jak choćby krzesła. Ze względu na to, że jest tradycyjnym materiałem, może być wykorzystany do renowacji antyków lub stylizacji nowych mebli na zabytki. Prezentuje się przy tym wyjątkowo elegancko.

Niestety ze względu na swoją fakturę, podobnie jak plecionka, może być trudny do utrzymania w czystości.

Plusz

Bez wątpienia jeden z najbardziej znanych materiałów obiciowych, który cechuje się wysoką miękkością i bardzo przyjemnym dotykiem. Plusz delikatnie połyskuje w dotyku i daje poczucie przytulności, ciepła oraz przepychu. Jest znany od wieków i może służyć zarówno jako materiał obiciowy (np. sofy), jak i dekoracyjny, wykorzystywany do produkcji zasłon czy poduszek. Można go łatwo oczyścić poprzez odkurzanie lub czyszczenie wilgotną ściereczką.

Skaj

Chętnie wybieraną, mocną tkaniną obiciową jest też skaj, czyli ekologiczna skóra, wykonana z tworzyw sztucznych. Do złudzenia przypomina prawdziwą skórę, ale jej produkcja nie krzywdzi zwierząt. Skaj jest niezwykle elegancki i odporny na zabrudzenia czy wilgoć. Bardzo łatwo czyści się go wilgotną ściereczką. Z tych względów warto wykorzystywać go w miejscach intensywnie eksploatowanych i eleganckich, które swój charakter mają zachować przez długi czas.

Wciąż nie znalazłeś swojego wymarzonego materiału? Zajrzyj na stronę https://dobredomowe.pl/dekoracje-i-urzadzanie/jakich-tkanin-uzywac-do-obicia-mebli/, aby przeczytać o dalszych możliwościach. Na pewno znajdziesz tam inspirację dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here