Płytki stosowane w wykładaniu podłóg i ścian to przede wszystkim produkty o kształtach kwadratowych lub prostokątnych. Są to najczęściej wybierane typy płytek, które stosujemy z powodzeniem w kuchni, łazience, na balkonie, tarasie oraz wielu innych miejscach. Obok nich znajdziesz także rzadziej stosowane jednak równie atrakcyjne płytki o kształtach niestandardowych. Mogą być to wielokąty, romby, łuski, kształty podłużne, motywy roślinne oraz niemal dowolne inne. Wyobraźnia dostawców jest pod tym względem nieograniczona i każdego roku przybywa nowych pomysłów na płytki. Poniżej przyglądamy się tym o nietypowych kształtach oraz podpowiadamy jaką jakość mogą wnieść do Twoich wnętrz oraz kiedy warto po nie sięgać.
Płytki sześciokątne – łatwe w układaniu i aranżacji
Moda na płytki heksagonalne trwa nieprzerwanie od wielu lat. Kafelki takie – nazywane również plastrami miodu – można spotkać w wielu miejscach. Świetnie pasują do nowoczesnych aranżacji, jak i do pomieszczeń urządzonych w stylu rustykalnym oraz retro. Znajdziesz rozmaite wersje kolorystyczne, pokryte różnymi deseniami i motywami graficznymi. Dostępne są także płytki w wersji pomniejszonej, których nieduży rozmiar pozwala na pokrycie powierzchni zaokrąglonych, wygiętych, obłych. Możesz także przy ich użyciu wykonać mniej i bardziej skomplikowane mozaiki.
Płytki łuskowate oraz arabeski – estetyczne ornamenty
Popularne płytki w nietypowych kształtach to także łuska oraz arabeski, idealnie pasujące do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym oraz eleganckim. Świetnie sprawdzą się jako ozdoba ścian w pomieszczeniach umeblowanych na bogato lub w stylu retro. Ich opływowe kształty oraz delikatne linie świetnie wyglądają w otoczeniu mebli z ciemnego drewna, pokrytych fantazyjnymi zdobieniami oraz rzeźbionymi uchwytami. Często płytki takie uzupełnia się o kontrastującą z ich barwą fugę.
Płytki geometryczne – mniej i bardziej niekonwencjonalne
Wśród oferowanych płytek znajdziesz także liczne produkty, które nie sposób zaklasyfikować do przyjętej do tej pory kategorii. Są to często płytki prezentująca unikatowe kształty oraz motywy, oferowane wyłącznie w sklepach ich producentów. W ostatnim czasie na popularności zyskują płytki, których krawędzie są pofalowane. Dobrym wyborem mogą także płytki częściowo przezroczyste, pokryte barwnymi wzorami geometrycznymi. Często są to produkty wykonane z tak zwanego gresu porcelanowego.
Podłużne formy geometryczne – dla odważnych aranżatorów
Wybór konkretnego kształtu ma olbrzymie znaczenie. Wpływ na estetykę i wystrój danego pomieszczenia, a jednocześnie może znacząco ułatwić montaż płytek. Do chętnie wybieranych pod tym względem należą płytki o prostych, podłużnych kształtach, na przykład romby, listwy lub cegiełki. Płytki takie możesz z łatwością łączyć, szczelnie pokrywając powierzchnię ścian. Możesz ustawiać je w układzie pionowym, poziomym, naprzemiennym, a także łączyć różne grupy kształtów w obrębie tej samej ściany. Geometryczne płytki pozwalają także oddziaływać na całą kubaturę pomieszczenia – optycznie je powiększyć, dodawać głębi, trójwymiarowości. Ostateczny efekt zależy od Twojej inwencji oraz pomysłowości.