Rolety

Rolety mają za zadanie chronić pomieszczenie przed nadmiernym nagrzaniem i nie wpuszczać do wnętrza ostrych promieni słonecznych. W zależności od tego, jaki rodzaj osłony wybierzesz, będzie ona pełnić tę funkcję w nieco inny sposób.

Rolety zaciemniające to zupełne przeciwieństwo rolet transparentnych. Te pierwsze gwarantują, że we wnętrzu zapanują niemal egipskie ciemności, a drugie – wręcz przeciwnie. Co ciekawe jednak wybór stopnia zaciemnienia to tylko jedna z wielu cech osłony, która nie determinuje jej wyglądu. Równie dobrze możesz wybrać transparentną roletę plisowaną, czy zaciemniającą osłonę rzymską. Wiele zależy od Twoich upodobań.

Rolety transparentne czy zaciemniające? Jaki rodzaj osłon wybrać?

Osłony okienne bez wątpienia pełnią ważną funkcję dekoracyjną. Nierzadko stanowią prawdziwą ozdobę okien, wpasowując się w wybrany charakter aranżacyjny. Niektóre z nich są tak strojne, że całkowicie zastępują popularne firanki czy zasłony.

Decydując się na konkretny rodzaj rolet, najczęściej bierzemy pod uwagę ich wygląd, kolor, cenę czy też sposób montażu. Ważna jest też inna kwestia, a mianowicie: zapewnienie prywatności oraz osłonięcie wnętrza przed nadmiernym nagrzaniem. W zależności od rodzaju pomieszczenia, stopień zaciemnienia rolety może być różny. W sypialni powinien on być duży, dzięki czemu mamy szansę na zdrowy i regenerujący sen, ponieważ melatonina wytwarza się właśnie wtedy, gdy jest ciemno. Natomiast w salonie lub domowym gabinecie warto zadbać o odpowiednią atmosferę do pracy czy odpoczynku.

Właśnie dlatego możemy wybierać różnorodne osłony charakteryzujące się różnym stopniem zaciemnienia. Osłona zaciemniająca nie tylko doskonale chroni pomieszczenie przed światłem słonecznym, ale też przed wysoką temperaturą. Po zamontowaniu na okno pomogą one utrzymać przyjemny chłód we wnętrzu nawet wtedy, gdy na zewnątrz panuje tropikalne lato.

Transparentne rolety materiałowe to zupełne przeciwieństwo osłon zaciemniających. Ich głównym zadaniem jest dopuszczenie do wnętrza dużej ilości światła, zapewniając przy tym jego delikatne rozproszenie. Osłonki te doskonale sprawdzą się w sytuacji, gdy chcemy nieco osłonić się przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów lub przechodniów, jednak nie zapewniają one 100% prywatności.

Ciekawostką jest, że na rynku można znaleźć również rolety przyciemniające, które stanowią idealny kompromis pomiędzy transparentnymi a całkowicie zaciemniającymi. Ten rodzaj osłon sprawdzi się, chociażby w dziecięcym pokoju. Podczas popołudniowej drzemki zapewni przyjemny półmrok, jednak nie sprawi, że w królestwie małego domownika zapanuje całkowita ciemność.

Kiedy wybrać rolety transparentne?

Rolety transparentne z powodzeniem można montować w każdym pomieszczeniu, które jest skierowane na północ lub w takim, które ma niewielkie rozmiary. Wpadające światło optycznie powiększy przestrzeń i sprawi, że wizualnie stanie się ono bardziej przestronne. Nierzadko osłony transparentne stanowią też ciekawą dekorację okienną. To wszystko za sprawą delikatnego materiału, który powoduje, że wpadające światło staje się stłumione i przytulne.

Rolety transparentne mogą więc sprawdzić się w niewielkich korytarzach, kuchni czy nawet w salonie. To jak będą prezentować się w danym wnętrzu, w dużej mierze zależy od tego, na jaki model rolety się zdecydujemy.

Kiedy wybrać rolety zaciemniające?

Osłony odpowiedzialne za całkowite zaciemnienie pomieszczenia najczęściej wykorzystywane są do urządzania okien w sypialni, pokojach dziecięcych czy też w każdym innym pomieszczeniu, w którym pojawia się problem nadmiernego nagrzewania. W wielu przypadkach konieczne okazuje się zamontowanie rolet zaciemniających nawet w salonie, szczególnie gdy usytuowany jest on w taki sposób, że niemal przez cały dzień wpadają do niego mocne promienie słoneczne.

Na szczęście w ofercie sklepów można znaleźć wiele różnych typów rolet, które spełniają wszystkie te zadania. W zależności od wybranego stylu aranżacyjnego można więc wybrać tradycyjną roletę materiałową, osłonę plisowaną czy rzymską.

Rolety idealne dla Ciebie

Jak widać, zarówno rolety transparentne, jak i zaciemniające mogą sprawdzić się w każdym domu, w zależności od funkcji oraz usytuowania danego pomieszczenia. Każda z nich będzie dodatkowo pięknie prezentować się na oknie niezależnie od wybranego stylu aranżacyjnego. Do wyboru mamy przecież cały wachlarz ofert.

Jeśli jednak wybór konkretnego stopnia zaciemnienia sprawia nam problem, warto wybrać rolety przyciemniające, które w tym wypadku stanowią pewien kompromis. Ciekawym rozwiązaniem może stać się również roleta dzień i noc, która w zależności od ustawienia, pozwala na optymalną kontrolę ilości wpadającego światła.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, na którym przeczytasz poradniki o aranżacji wnętrz i okien.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here