Staw czoła przepięciom w domu

Przepięcie to zjawisko, które może wystąpić w każdym domu. Warto mieć to na uwadze planując instalację elektryczną w nowym budynku. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby odpowiednie sprzęty chroniące nas przed konsekwencjami przepięć zamontować już w istniejącej instalacji. Wystarczy znaleźć dobry sklep z systemami antyprzepięciowymi, który oferuje tego typu urządzenia.

Przepięcia –  co to takiego?

Czasem wystarczy chwila, aby wartościowe sprzęty elektroniczne w naszym domu przestały zupełnie działać. Dzieje się tak na skutek przepięcia, czyli nagłego wzrostu napięcia w instalacji elektrycznej. Zjawisko to może mieć różne przyczyny i różne nasilenie. Bardzo często zdarza się, że przyczyną powstawania przepięcia są wyładowania atmosferyczne. Mówimy wtedy o przejęciach zewnętrznych. Uderzenie pioruna w napowietrzne linie energetyczną powoduje skok napięcia, który odczuwalny jest w wielu budynkach w okolicy takiego zdarzenia.

Samo przepięcie może mieć także charakter wewnętrzny. Określa się tak zdarzenia, które powodowane są działaniem różnych urządzeń: włączników, styczników czy przełączników podłączonych do instalacji elektrycznej. Sklep z systemami antyprzepięciowymi to najlepszy adres, jeżeli poszukujemy rozwiązań chroniących nas przed skutkami przepięć.

Sklep z systemami antyprzepięciowymi – co w nim znajdziemy?

Najczęściej stosowanym urządzeniem są ochronniki przepięć prądu zmiennego. Przeglądając to, co oferuje sklep z systemami antyprzepięciowymi można zauważyć, że ochronniki występują w wielu różnych wariantach, różniących się m.in. stopniem ochrony.

W przypadku zastosowań domowych, najczęściej wybieranym jest ogranicznik przepięć w klasie 1+2. To uniwersalne rozwiązane, chroniące przed większością zagrożeń wynikających np. z uderzenia pioruna w okolicy.  Ogranicznik tego typu pozwoli uniknąć zniszczenia wrażliwych urządzeń elektronicznych. Ale sklep z systemami antyprzepięciowymi może doradzić także montaż ochronników w klasie 3. Takie moduły instaluje się w obwodach, w których pracują szczególnie wrażliwe sprzęty. Wielostopniowa ochrona gwarantuje całkowite bezpieczeństwo urządzeń. Szczegółowy dobór ograniczników to zadanie dla wprawnego elektryka. Sam montaż takich dodatków nie wymaga gruntownej przebudowy posiadanej instalacji elektrycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here