Mata dezynfekująca – jak dobrze ją wybrać?

0
710

Mata dezynfekująca doskonale sprawdza się w walce z wirusami, bakteriami i grzybami. To rodzaj maty nasączonej środkiem odkażającym, który uwalnia się pod wpływem nacisku. Aby jej działanie było skuteczne na odpowiednio długi czas należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

Odpowiednio dobrany rodzaj i rozmiar maty

Wiedząc gdzie i jak będzie wykorzystywana mata dezynfekująca można dostosować jej typ do panujących warunków.

  • mata przejściowa/ wejściowa- to mniejsza mata, służy odkażaniu obuwia, umieszcza się ją na progach, tak, aby nie przenosić drobnoustrojów między pomieszczeniami ani do pomieszczeń czy poza nie. Taka mata pełni też dodatkową rolę wycieraczki. Jej rozmiar powinien uniemożliwić jej ominięcie.
  • mata przejazdowa- dłuższa i większa od maty przejściowej, to po niej mają przejechać pojazdy osobowe, ciężarowe, rolnicze itp. w taki sposób, żeby każde koło mogło zrobić pełen obrót na niej.

Właściwy środek odkażający

Nie zaleca się stosowania substancji żrących i niebezpiecznych, które mogą uszkodzić nie tylko samą matę, przez co straci na funkcjonalności, ale też może naruszyć obuwie czy koła pojazdu. Warto więc stosować środek dedykowany do mat, który w sposób szybki i bezpieczny rozprawi się z drobnoustrojami.

Dbanie o dobry poziom środka dezynfekującego

Producenci oferują swoim klientom możliwość wymiany, zarówno środkowej, chłonnej warstwy maty, w której to znajduje się substancja odkażające, jak i pokrowca, jeśli ten ulegnie zniszczeniu w trakcie użytkowania. Opcja ta nie oznacza, że za każdym razem, gdy mata dezynfekująca wyschnie musimy wymieniać ją na nową, bardzo często wystarczy dolać substancji i mata posłuży jeszcze długi czas. Jeśli mata dezynfekująca  jest zbyt sucha, to szybciej się niszczy a w dodatku traci swoją efektywność. Ale zbyt duża ilość płynu również jest błędem, ponieważ mata wówczas staje się zbyt śliska, co jest niebezpieczne w trakcie użytkowania.

Utrzymywanie maty w czystości

Należy pamiętać, że duża warstwa zanieczyszczeń na macie uniemożliwia stykanie się maty (czyli defacto środka dezynfekującego) z powierzchnią, która powinna zostać odkażona.

Stawianie na produkty wysokiej jakości

Mata dezynfekująca powinna być wykonana z najwyższej klasy materiałów i wykończona w należyty sposób. To gwarantuje jej efektywność w zapewnieniu odpowiedniego poziomu higieny, a co za tym idzie ochronie zdrowia. Firma Dezenfex to lata doświadczeń i dbałość o szczegóły, czyli skuteczność w niewygórowanej cenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here