Terapia UVB i UVA w leczeniu łuszczycy

Łuszczyca to choroba, która w Europie występuje u mniej więcej 2% całej populacji. Jest zatem dość rzadka, ale niestety przewlekła. Objawia się stanem zapalnym skóry, a osoby cierpiące na łuszczycę mają charakterystyczne zmiany na łokciach, owłosionej skórze głowy, kolanach czy łydkach. Najczęściej nie zajmują one więcej niż 10% powierzchni ciała. Wśród różnych metod leczenia na wyróżnienie zasługuje fototerapia, a zwłaszcza metoda wykorzystująca promieniowanie UVB 311 nm i UVA.

Dlaczego warto pomyśleć o leczeniu z wykorzystaniem fototerapii UVB 311 nm?

Promieniowanie wąskopasmowe UVB 311 nm emitowane w specjalnych kabinach wykazuje szczególnie korzystne i jednocześnie bardzo łagodne działanie na obszary skóry, które zostały chorobowo zmienione przez łuszczycę. Odpowiednia długość i moc wiązki światła pozwala uzyskać optymalne rezultaty nawet wtedy, gdy pacjenci dotknięci są łuszczycą oporną na leczenie przy wykorzystaniu innych metod. Leczenie promieniowaniem UVB 311 nm jest zalecane także, gdy wykwity zdiagnozowano u dzieci. Warto bowiem podkreślić, że leczenie łuszczycy z wykorzystaniem właśnie tego rodzaju promieniowania uważa się za najbezpieczniejszy wariant fototerapii. Oczywiście musi być ono wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy muszą nadzorować przebieg pojedynczych sesji, a także dobrze zaplanować cały cykl naświetlań. Istotną zaletą wspomnianej metody są też długofalowe rezultaty.

Leczenie łuszczycy w kabinach najnowszej generacji

Fototerapia powinna być realizowana w nowoczesnych klinikach, wyposażonych w zaawansowany technologicznie sprzęt. Kabiny najnowszej generacji, które emitują światło UVA i UVB 311 nm, zasługują na szczególną uwagę. Ich światło ma bowiem najwyższą skuteczność w leczeniu łuszczycy i innych chorób skóry. W najnowocześniejszych kabinach wykorzystuje się aż 100 świetlówek TLO1. Nie ma jednak powodów do niepokoju, ponieważ system komputerowy zapewnia pełne bezpieczeństwo i komfort zabiegu. Decydując się na skorzystanie z takiej kabiny, pacjenci mogą liczyć na to, że system dopasuje moc promieniowania do ich sylwetki i stopnia zaawansowania zmian. Warto również nadmienić, że najbardziej zaawansowane kabiny emitujące światło UVA i UVB 311 nm, są dużo bezpieczniejsze od starszych urządzeń tego typu. 

Fototerapia UVB i UVA daje zauważalne i długotrwałe rezultaty. Jednak w niektórych przypadkach lekarz decyduje się na skojarzenie fototerapii z lekiem światłouwrażliwiającym. Mówimy wówczas o fotochemioterapii. Jest ona przeprowadzana zazwyczaj u tych pacjentów, którzy mają łuszczycowe zmiany skórne na ponad 10% powierzchni ciała. Trzeba pamiętać o tym, że zarówno przy leczeniu łuszczycy, jak i innych zmian skórnych, najistotniejsze są konsultacje z najlepszymi specjalistami w tej dziedzinie. Tylko oni mogą bowiem przygotować optymalne rozwiązania w kwestii leczenia, a także plan terapii ukierunkowany na maksimum korzyści. Bardzo ważna jest też sama diagnoza, gdyż istnieją różne rodzaje łuszczycy.

Dzięki temu, że w najlepszych klinikach dermatologii dostępne są kabiny najnowszej generacji, niemal każda osoba zmagająca się z łuszczycą może liczyć na to, że jej dyskomfort spowodowany zmianami na skórze szybko zostanie wyeliminowany. Systematyczność profesjonalnie przeprowadzanych naświetlań promieniowaniem UVA i UVB 311 nm stanowi w tym przypadku niemal gwarancję skuteczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here