praca w holandii

Jeżeli zastanawiasz się, czy w obecnej sytuacji znalezienie pracy w Holandii jest możliwe, zapoznaj się z poniższym artykułem. Opisujemy w nim, jak znaleźć pracę w kraju tulipanów i podpowiadamy od czego zacząć poszukiwania. Dzięki temu, lepiej zapoznasz się z procesem rekrutacji i po przekroczeniu granicy będziesz wiedział, z czym będziesz musiał się mierzyć.

Praca w Holandii – czego się spodziewać?

Jeżeli pierwszy raz przyjeżdżasz do Holandii, w dodatku bez znajomości języka niderlandzkiego, jedyną szansą na znalezienie zatrudnienia jest pomoc agencji pracy. Holenderskie agencje pośrednictwa pracy są szanowanymi instytucjami na terenie tego kraju i praktycznie co piąty Holender w ten sposób zdobywa zatrudnienie.

Praca z pomocą pośrednika wiąże się jednak z pewnymi kwestiami, które warto mieć na uwadze. Zlecenia bardzo często wymagają od pracowników sporej mobilności i z dnia na dzień mogą zostać postawieni przed koniecznością przeprowadzki. Do Holandii w ostatnim czasie wyjeżdżała masa imigrantów w poszukiwaniu lepszych warunków życia. To wymusiło na agencjach pracy tworzenie niekiedy bardzo skomplikowanych umów. Dlatego bardzo ważne jest aby koniecznie skorzystać z zaufanej agencji pośrednictwa pracy, nie podpisywać żadnego dokumentu bez dokładnej weryfikacji i tłumaczenia i uważać, aby nie zostać wykorzystanym. Pamiętaj, że umowa powinna mieć co najmniej kilka stron A4, nie powinno brakować również załączników, regulaminów, zgód i pozwoleń. W innym przypadku istnieje duże ryzyko, że zostaniesz naciągnięty na niekorzystne warunki pracy.

Jaką holenderską agencję pracy wybrać?

Jeżeli znajdziesz w Internecie ofertę pracy w Holandii, weź głęboki oddech i poszukaj informacji o firmie. Przygotuj się na to, że możesz natrafić na negatywne opinie, zwłaszcza jeżeli agencja jest dość popularna i rocznie zatrudnia tysiące osób.

Lampka powinna zaświecić się jednak w chwili, gdy zobaczysz informację o nakładaniu kar za zerwanie umowy i wcześniejszy powrót do domu. Jest to niezgodne z Holenderskim kodeksem pracy i zdecydowanie powinieneś unikać takiego miejsca.

Zanim rozpoczniesz pracę w Holandii przez agencję, koniecznie zapoznaj się z obowiązującym na terenie Holandii CAO. Jest to zbiór prawi i obowiązków, który został ustalony przez Holenderskie Związki Zawodowe, które określają większość (jak nie wszystkie) kwestie związane z pracą w Holandii.

Jak zweryfikować agencję pracy w Holandii? Jeżeli zależy Ci na uczciwym pośredniku, to należy sprawdzić czy jest ona zrzeszona w NBBU oraz w OKAPie. To dwie organizacje kontrolujące agencje pośrednictwa pracy, które weryfikują czy proces rekrutacji przebiega zgodnie z prawem. Jeżeli dana agencja dodatkowo posiada certyfikat NEN 4400-1 oraz SNF możesz mieć pewność, że jest pewna swoich działań i nie ma sobie nic do zarzucenia.

Realia pracy przez holenderskiego pośrednika

Rozpoczynając pracę w Holandii z pomocą lokalnej agencji pracy, musisz liczyć się z tym, że:

  • będziesz mieszkać w przeludnionym mieszkaniu, udostępnione zostanie Ci wyłącznie łózko, toaleta i kuchnia będą wspólne,
  • godziny pracy mogą być bardzo nieregularne i wahać się od 50-60 godzin tygodniowo, by w kolejnym pracować już np. 10-20.
  • nie zawsze oferowany transport będzie przyjeżdżał i odwoził Cię do pracy na czas.

Alternatywa? Polska i sprawdzona agencja pośrednictwa pracy!

Wszystkich powyższych kwestii możesz uniknąć, decydując się na pomoc ojczystej agencji, która zrzesza pracowników i pracodawców. Dla Holendra, będziesz tylko i wyłącznie tanią siłą roboczą, być może będzie próbował Cię wykorzystać lub zaoferuje najmniej korzystne warunki. W polskich agencjach pracy możesz liczyć na uczciwą umowę, korzystne warunki, atrakcyjne benefity i opiekę polskiego koordynatora, który zatroszczy się aby wszystko przebiegło właściwie.

Gdzie szukać ogłoszeń pracy w Holandii?

Warto zacząć poszukiwania pracy na polskich portalach z ogłoszeniami o pracę. Przede wszystkim takiego ogłoszenia będą przetłumaczone na język polski, dzięki czemu uzyskasz wszystkie informacje niezbędne do podjęcia decyzji. Jeżeli interesuje Cię praca za granicą – oferty pracy w Holandii możesz znaleźć na zweryfikowanym portalu internetowym EuropaJobs.

źródło zdjęcia: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here