Właściwie wykonany manicure żelowy sprawia, że paznokcie wytrzymują nawet do 4 tygodni. Istotne jest odpowiednie przygotowanie i zbudowanie paznokcia oraz jego precyzyjne wykończenie. Jak zrobić paznokcie żelowe krok po kroku?
Właściwe przygotowanie paznokcia
Pierwszym etapem prawidłowego manicure żelowego jest przygotowanie płytki paznokci oraz przestrzeni wokół nich. Do tej czynności potrzebne są zdezynfekowane, sterylne narzędzia oraz jednorazowe akcesoria:
- waciki bezpyłowe,
- patyczki drewniane lub kopytko metalowe do skórek,
- nożyczki lub cążki do skórek,
- primer,
- cleaner,
- blok polerski,
- pilnik do paznokci.
Przygotowanie płytki do manicure żelowego w 4 krokach:
- Myjemy dłonie i dezynfekujemy paznokcie cleanerem.
- Zmiękczamy i odpychamy skórki, a w razie potrzeby je wycinamy.
- Piłujemy paznokcie na krótko i matujemy płytkę paznokcia blokiem polerskim.
- Oczyszczamy paznokcie cleanerem i nakładamy primer na naturalną płytkę. Czekamy, aż primer odparuje. Pomoże zwiększyć przyczepność żelu do naturalnej płytki.
Nałożenie żelu i nadanie kształtu
Kolejnym etapem jest nałożenie szablonu na palec pod paznokieć bądź przyklejenie tipsów. Zarówno na tipsy, jak i na szablon, nakładamy żel ze zwróceniem uwagi na to, by kosmetyk nie zalał skórek.
Na tym etapie niezbędne będą:
- lampa UV,
- waciki bezpyłowe,
- cleaner,
- żel budujący do paznokci,
- żel kamuflujący,
- żel nawierzchniowy,
- szablon do przedłużania paznokci,
- pilnik o gradacji 100/180,
- pędzel do żelu,
- szczypce,
- szczoteczka do usuwania pyłu,
- oliwka pielęgnacyjna do skórek.
- Nakładamy pierwszą cienką warstwę żelu (najczęściej podkładowego) na płytkę paznokcia i utwardzamy w lampie. Nakładamy formę pod paznokieć.
- Paznokcie żelowe są budowane na szablonie za pomocą pierwszej warstwy żelu budującego, która tworzy kształt i długość płytki. Wkładamy paznokieć do lampy (najlepiej każdy osobno).
- Odklejamy formę, pomagając sobie szczypcami.
- Nakładamy drugą warstwę – tym razem żelu kamuflującego lub budującego (w zależności od tego, czy mamy przezroczystą, czy kolorową warstwę) i utwardzamy w lampie.
- Przemywamy paznokcie cleanerem.
- Profilujemy paznokcie żelowe w celu nadania im ostatecznego kształtu.
- Piłujemy płytkę blokiem polerskim i oczyszczamy cleanerem.
- Nakładamy trzecią warstwę żelu (nawierzchniowego, czyli nabłyszczającego) na zbudowane paznokcie oraz utwardzamy je w lampie.
- Przemywamy paznokcie cleanerem i nakładamy oliwkę na skórki.
Opcjonalnie na koniec można jeszcze nawilżyć całe dłonie kremem lub oliwką. Po około 2-4 tygodniach paznokcie urosną pod żelem na tyle, że będzie trzeba je uzupełnić lub ściągnąć.
Zdobienia i kolor paznokci
Opcjonalnie w trakcie nakładania poszczególnych warstw żelu można zdobić paznokcie kolorowym żelem lub lakierem hybrydowym, brokatem, syrenim pyłkiem, kryształkami lub innymi akcesoriami dającymi pożądany efekt. Prawidłowo wykonane paznokcie żelowe są trwałe, mocne i dodatkowo prezentują się niezwykle estetycznie. Należy każdego dnia o nie dbać, smarując skórki oliwką i nakładając krem na dłonie. Można dodatkowo zadbać o manicure żelowy, używając rękawiczek ochronnych do prac domowych.
Wykonanie paznokci żelowych w salonie kosztuje od 90 do 200 zł i trwa około 2-2,5 godziny. Paznokcie żelowe można zrobić również samodzielnie w domu, o ile posiada się niezbędny sprzęt i kosmetyki sprawdzonej marki. Bez umiejętności i doświadczenia taki domowy zabieg może trwać nawet do 4 lub 5 godzin.